NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
811
Цветни аспекти

Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век

В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмото издание на „Коледа" в зала 3 на НДК. По традиция, на концерта ще прозвучи оратория „Коледа” на композитора и архитект Димитър Ненов (1901-1953). Именно на неговата рождена дата се провежда събитието всяка година

| 22 Ноември 2024, 15:03 ч.
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Снимка © DFA

В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмото издание на „Коледа" в зала 3 на НДК.

Британската група "Кюър" с харизматичния си фронтмен Робърт Смит издава в петък, 1 ноември, първия си албум от 2008 г. насам, озаглавен Songs of a lost world, предаде АФП.

Това е четиринадесетият студиен албум на групата, която остави своя отпечатък през 80-те и 90-те години на миналия век с хитове като Boys Don`t Cry, Close To Me и Friday I`m In Love.

Фронтменът Робърт Смит вече е на 65 години, но все още има свой уникален стил - разрошена коса, гримирани очи и червило.

Първоначалните отзиви на критиката за албума са положителни, отбелязва АФП. За в. "Гардиън" Songs of a lost world е най-добрият албум на групата след Disintegration от 1989 г.

В Songs of a lost world Робърт Смит пее за меланхолия, смърт и траур. 

"За съжаление смъртта е все по-често срещана с всеки изминал ден. Когато си по-млад, я романтизираш. След това тя започва да се с

Пианистът Пиетро Масса ще бъде гост-солист в концерт на Български камерен оркестър – Добрич с диригент маестро Арто Чифчиян, съобщават от общината. Концертът ще бъде на 20 ноември в Огледална зала „Нели Божкова“. Организатор е Общински културен институт „Добрич“ (ОКИ). 

В програмата любителите на класическата музика ще чуят „Адажио“ на Красимир Кюркчийски, „Сюита в старинен стил“ на Алфред Шнитке и „Концерт за пиано и оркестър № 24, до минор“ на Волфганг Амадеус Моцарт. 

От ОКИ посочват, че пианистът Пиетро Масса е роден през 1973 г. в Милано (Италия). Завършва обучението си в Париж при Алдо Чиколини. Учи композиция в родния си град при Данило Лоренцини, Аделчи Амизано и Бруно Бетинели. След като завършва класическа филология в университета, Масса получава докторска степен по музикология от Бер

Андре Рийо ще представи ново шоу в „Арена 8888 София“ на 12 март 2025 г. Това съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.

Концертът в България е част от турнето, с което през 2025г. нидерландският цигулар ще обиколи Европа и ще достигне до Бахрейн. „Много съм щастлив, че се връщам отново в София! Топлината и страстта на българската публика винаги ме удивляват, отново и отново. Нямам търпение да споделя новото си шоу с моите почитатели. Нека да създадем незабравими спомени заедно”, казва по повод поредното си завръщане в България Андре Рийо, цитиран от „БГ саунд стейдж“.

Музикантът е имал четири посещения и осем концерта у нас досега. „Андре Рийо е обичан от публиката по целия свят, поради способността си да съчетава красиви мелодии с приповдигната атмосфера, приказни костюми, цветни феерии. Всяко негово изпълнени

Музикантът Косьо Кучев ще бъде гост в „Музейко“ на 20 октомври.

Денят ще бъде посветен на най-малките, а темата този месец е „Празнични игри“, съобщават от екипа.

По думите на организаторите Косьо Кучев ще се разходи в музикален такт измежду изложбите, карайки посетителите да ги изживеят по един различен начин. Заедно под формата на игра ще развием своята музикалност, пеейки любимите си песни, отбелязват още от екипа на детския музей.

„В дейността „Забавна демонстрация: Гейзер“ ще изследваме какво представлява този природен феномен. Създавайки един вълнуващ експеримент, за който дълго ще разказваме, ще открием можем ли сами да си направим такъв.

Причудливи маски ще създадем, забърквайки солено тесто по рецепта, в дейността Маски от солено тесто. А после ще ги украсим с есенно вдъхновение, много фантазия и м

Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември.

В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“. 

Тя сподели, че от самото начало мисли за релефите като за пейзажи, но това, че изобразяват не природни обекти, а вътрешни състояния й става ясно по време на процеса на създаването им.

„Те се формираха с шпатулата като поредица от стъпки, движения и жестове в композиция и всяка следваше логиката на предходната. За мен в тях има реки, скали, планини, но не държа това да е нещо видимо за публиката и тя да търси обекти в творбите. Очакванията ми са зрителят да се почувства уютно във времето, в което пребивава в галерията, и то да му позволи да открие неща за себе си или за материала&

По традиция, на концерта ще прозвучи оратория „Коледа” на композитора и архитект Димитър Ненов (1901-1953). Именно на неговата рождена дата се провежда събитието всяка година. „Това е единствената коледна оратория от български композитор и единствената коледна оратория изобщо в музикалната култура на планетата, писана от професионален архитект“, разказа Камджалов.

Димитър Ненов завършва архитектура в Германия, след което учи в Полша и Италия, където се дипломира като музикант. Той е пръв музикален уредник на радио „София“ (1935-1937) и създател на фонотеката на радиото. В първата половина на 30-те години ръководи частна консерватория в София. Преподавател е по пиано и е професор в Държавната музикална академия, в София. „Има негови реализирани архитектурни проекти, създавал е изключително авангардна архитектура за времето си. Много от неговите проекти са били бойкотирани и забранявани, както по царско време, така и в комунистическото време“, разказа Йордан Камджалов.

По думите му в годините на социализма е имало заповед за пълно унищожаване на записите на Димитър Ненов. „За една нощ се изтрива архива на БНР, на Димитър Ненов, където той публично, във всяко едно свое предаване, изпълнява музика на живо. Бил е изумителен виртуоз. Западната преса – във Франция, в Германия, още в началото на 20-и век го обявява за един от най-големите живи пианисти. Става въпрос за феномен в пълния смисъл на думата“, обясни диригентът.

Той припомни, че миналата година последният жив ученик на Димитър Ненов - проф. Милена Моллова, е била солист на концерта. Тази година ще прозвучи по една творба на композитори, които продължават неговото дело – акад. Васил Казанджиев, който отбеляза през септември 90-ата си годишнина, проф. Иван Спасов (1934-1996), от чието рождение се навършиха 90 години, и роденият преди 100 години Константин Илиев (1924-1988).

„Това са идейните авангардисти, последователи на Димитър Ненов, които докарват духа и пиетета към него сега, до 21-и век. Аз лично от моя професор – Васил Казанджиев, съм наследил толкова много любов и респект към този човек, както и към диригента Добрин Петков, от чието рождение миналата година станаха 100 години“, разказа маестро Йордан Камджалов. По думите му концертът ще е поклон към изумителни будители, които са формирали и продължават да формират облика на културата и на музикалното пространство.

Диалогът между Европа и България никога няма да спре. Той винаги ще съществува. Това каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), при откриването на експозицията „Европа в България“.

„Ще се връщаме назад в дните, ще се опитваме да виждаме далеч в бъдещето, ще се борим за своето настояще, но по-важно е, че има диалог“, отбеляза тя.

Кураторът Любен Домозетски обясни, че тази изложба е замислена отдавна и претърпяла множество трансформации. Експозицията има за цел да покаже основните европейски художествени направления, които оставят своето отражение върху българското изобразително изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.

Този период не е много дълъг, но в никакъв случай не е монолитен. Напротив - той е изключително разнообразен. Всяко едно десетилетие от него се отличава от останалите и ни разкри

Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“. 

„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.

Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.

/ВСР

Новият сезон на галерия „Структура“ започва с изложбата на Константин Златев – Peace by peace.

Експозицията ще продължи от 17 септември до 12 октомври, съобщават организаторите.

По думите им изложбата е първото самостоятелно представяне на художника след завръщането му в България през 2022 г. Включени са кинетични инсталации, скулптури, обекти, принтове и видеодокументация. Заглавието е парафраза на английския израз piece by piece (в превод – част по част, стъпка по стъпка).

„То коментира смисъла на всяко малко действие, което би отдалечило човечеството от глобална военна катастрофа“, разказват организаторите. 

Константин Златев се занимава с проблемите на насилието като израз на политическа доминация, териториално преразпределение, икономически фактори или религиозни конфликти от доста време, като изследва разли

Андре Рийо ще има втори концерт в София – на 11 март догодина.

Това съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“, след като първото шоу (на 12 март) е разпродадено за пет дни в пълния си капацитет от 11 000 места в зала „Арена 8888 София”.

Музикантът, който на 1 октомври навърши 75 години, идва в София с изцяло обновена програма.

„Публиката ще бъде пренесена в свят на очарователни мелодии, поднесени от Рийо и неговия оркестър „Йохан Щраус”, хор и солисти от различни националности, в репертоар, простиращ се от класически музикални шедьоври до валсове, музика от филми, поп хитове и опера. Чаровната и талантлива Ема Кок отново ще бъде част от турнето на Рийо“, разказват организаторите.

„Ние пътуваме по света, за да радваме хората. Надявам се

Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.

Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.

По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.

„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.

Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал

На сцената в НДК ще излязат Genesis Orchestra с диригент Йордан Камджалов, „Музикална лаборатория за човека“ и детския хор „Усмихнати звезди“ с диригент Мая Василева. Солисти ще са Гиргина Гиргинова и Денис Бояджиев. „Мая Василева е една изключителна личност. Ръководител е на три хора – на медиците, на „Музикална лаборатория за човека“ и на най-големия детски хор в България – към Италианския лицей, в който участват над 120 деца. Представителна извадка от тях ще се включи и в този концерт“, каза Камджалов. Допълни, че в събитието ще участва и най-големият смесен хор в страната, в лицето на хора на „Музикална лаборатория за човека“ – състав, който е създаден точно преди 10 години. 

„Ние правим нещо, което е некомерсиално и немасово, но тези концерти са като някакво социално чудо. Те винаги са пълни, предизвикват пълна еуфория. Но вътре няма нищо, което да е лесно, вътре няма нищо, което да е познато. Ние правим големия социален, комуникационен и финансов риск да работим точно в тази посока“, обясни диригентът. Според него екипът зад „Коледа" си е дал обещание, че ще доведе традицията, свързана с музиката на Димитър Ненов до 2050 г. и ще подготви хора, които да я продължат след това. „За осма година правим това нещо в едни крайно неустойчиви времена. Ние работим за устойчивост и го постигаме заради огромната си любов към един феномен“, допълни диригентът.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 03:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Цветни аспекти
811
Цветни аспекти

Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век

В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година.По традиция, на концерта ще прозвучи оратория „Коледа” на композитора и архитект Димитър Ненов (1901-1953). Именно на неговата рождена дата се провежда събитието всяка година.

| 22 Ноември 2024, 15:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Снимка © DFA

В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмото издание на „Коледа" в зала 3 на НДК.

По традиция, на концерта ще прозвучи оратория „Коледа” на композитора и архитект Димитър Ненов (1901-1953). Именно на неговата рождена дата се провежда събитието всяка година. „Това е единствената коледна оратория от български композитор и единствената коледна оратория изобщо в музикалната култура на планетата, писана от професионален архитект“, разказа Камджалов.

Британската група "Кюър" с харизматичния си фронтмен Робърт Смит издава в петък, 1 ноември, първия си албум от 2008 г. насам, озаглавен Songs of a lost world, предаде АФП.

Това е четиринадесетият студиен албум на групата, която остави своя отпечатък през 80-те и 90-те години на миналия век с хитове като Boys Don`t Cry, Close To Me и Friday I`m In Love.

Фронтменът Робърт Смит вече е на 65 години, но все още има свой уникален стил - разрошена коса, гримирани очи и червило.

Първоначалните отзиви на критиката за албума са положителни, отбелязва АФП. За в. "Гардиън" Songs of a lost world е най-добрият албум на групата след Disintegration от 1989 г.

В Songs of a lost world Робърт Смит пее за меланхолия, смърт и траур. 

"За съжаление смъртта е все по-често срещана с всеки изминал ден. Когато си по-млад, я романтизираш. След това тя започва да се с

Пианистът Пиетро Масса ще бъде гост-солист в концерт на Български камерен оркестър – Добрич с диригент маестро Арто Чифчиян, съобщават от общината. Концертът ще бъде на 20 ноември в Огледална зала „Нели Божкова“. Организатор е Общински културен институт „Добрич“ (ОКИ). 

В програмата любителите на класическата музика ще чуят „Адажио“ на Красимир Кюркчийски, „Сюита в старинен стил“ на Алфред Шнитке и „Концерт за пиано и оркестър № 24, до минор“ на Волфганг Амадеус Моцарт. 

От ОКИ посочват, че пианистът Пиетро Масса е роден през 1973 г. в Милано (Италия). Завършва обучението си в Париж при Алдо Чиколини. Учи композиция в родния си град при Данило Лоренцини, Аделчи Амизано и Бруно Бетинели. След като завършва класическа филология в университета, Масса получава докторска степен по музикология от Бер

Андре Рийо ще представи ново шоу в „Арена 8888 София“ на 12 март 2025 г. Това съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.

Концертът в България е част от турнето, с което през 2025г. нидерландският цигулар ще обиколи Европа и ще достигне до Бахрейн. „Много съм щастлив, че се връщам отново в София! Топлината и страстта на българската публика винаги ме удивляват, отново и отново. Нямам търпение да споделя новото си шоу с моите почитатели. Нека да създадем незабравими спомени заедно”, казва по повод поредното си завръщане в България Андре Рийо, цитиран от „БГ саунд стейдж“.

Музикантът е имал четири посещения и осем концерта у нас досега. „Андре Рийо е обичан от публиката по целия свят, поради способността си да съчетава красиви мелодии с приповдигната атмосфера, приказни костюми, цветни феерии. Всяко негово изпълнени

Музикантът Косьо Кучев ще бъде гост в „Музейко“ на 20 октомври.

Денят ще бъде посветен на най-малките, а темата този месец е „Празнични игри“, съобщават от екипа.

По думите на организаторите Косьо Кучев ще се разходи в музикален такт измежду изложбите, карайки посетителите да ги изживеят по един различен начин. Заедно под формата на игра ще развием своята музикалност, пеейки любимите си песни, отбелязват още от екипа на детския музей.

„В дейността „Забавна демонстрация: Гейзер“ ще изследваме какво представлява този природен феномен. Създавайки един вълнуващ експеримент, за който дълго ще разказваме, ще открием можем ли сами да си направим такъв.

Причудливи маски ще създадем, забърквайки солено тесто по рецепта, в дейността Маски от солено тесто. А после ще ги украсим с есенно вдъхновение, много фантазия и м

Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември.

В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“. 

Тя сподели, че от самото начало мисли за релефите като за пейзажи, но това, че изобразяват не природни обекти, а вътрешни състояния й става ясно по време на процеса на създаването им.

„Те се формираха с шпатулата като поредица от стъпки, движения и жестове в композиция и всяка следваше логиката на предходната. За мен в тях има реки, скали, планини, но не държа това да е нещо видимо за публиката и тя да търси обекти в творбите. Очакванията ми са зрителят да се почувства уютно във времето, в което пребивава в галерията, и то да му позволи да открие неща за себе си или за материала&

Димитър Ненов завършва архитектура в Германия, след което учи в Полша и Италия, където се дипломира като музикант. Той е пръв музикален уредник на радио „София“ (1935-1937) и създател на фонотеката на радиото. В първата половина на 30-те години ръководи частна консерватория в София. Преподавател е по пиано и е професор в Държавната музикална академия, в София. „Има негови реализирани архитектурни проекти, създавал е изключително авангардна архитектура за времето си. Много от неговите проекти са били бойкотирани и забранявани, както по царско време, така и в комунистическото време“, разказа Йордан Камджалов.

По думите му в годините на социализма е имало заповед за пълно унищожаване на записите на Димитър Ненов. „За една нощ се изтрива архива на БНР, на Димитър Ненов, където той публично, във всяко едно свое предаване, изпълнява музика на живо. Бил е изумителен виртуоз. Западната преса – във Франция, в Германия, още в началото на 20-и век го обявява за един от най-големите живи пианисти. Става въпрос за феномен в пълния смисъл на думата“, обясни диригентът.

Диалогът между Европа и България никога няма да спре. Той винаги ще съществува. Това каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), при откриването на експозицията „Европа в България“.

„Ще се връщаме назад в дните, ще се опитваме да виждаме далеч в бъдещето, ще се борим за своето настояще, но по-важно е, че има диалог“, отбеляза тя.

Кураторът Любен Домозетски обясни, че тази изложба е замислена отдавна и претърпяла множество трансформации. Експозицията има за цел да покаже основните европейски художествени направления, които оставят своето отражение върху българското изобразително изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.

Този период не е много дълъг, но в никакъв случай не е монолитен. Напротив - той е изключително разнообразен. Всяко едно десетилетие от него се отличава от останалите и ни разкри

Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“. 

„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.

Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.

/ВСР

Новият сезон на галерия „Структура“ започва с изложбата на Константин Златев – Peace by peace.

Експозицията ще продължи от 17 септември до 12 октомври, съобщават организаторите.

По думите им изложбата е първото самостоятелно представяне на художника след завръщането му в България през 2022 г. Включени са кинетични инсталации, скулптури, обекти, принтове и видеодокументация. Заглавието е парафраза на английския израз piece by piece (в превод – част по част, стъпка по стъпка).

„То коментира смисъла на всяко малко действие, което би отдалечило човечеството от глобална военна катастрофа“, разказват организаторите. 

Константин Златев се занимава с проблемите на насилието като израз на политическа доминация, териториално преразпределение, икономически фактори или религиозни конфликти от доста време, като изследва разли

Андре Рийо ще има втори концерт в София – на 11 март догодина.

Това съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“, след като първото шоу (на 12 март) е разпродадено за пет дни в пълния си капацитет от 11 000 места в зала „Арена 8888 София”.

Музикантът, който на 1 октомври навърши 75 години, идва в София с изцяло обновена програма.

„Публиката ще бъде пренесена в свят на очарователни мелодии, поднесени от Рийо и неговия оркестър „Йохан Щраус”, хор и солисти от различни националности, в репертоар, простиращ се от класически музикални шедьоври до валсове, музика от филми, поп хитове и опера. Чаровната и талантлива Ема Кок отново ще бъде част от турнето на Рийо“, разказват организаторите.

„Ние пътуваме по света, за да радваме хората. Надявам се

Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.

Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.

По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.

„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.

Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал

Той припомни, че миналата година последният жив ученик на Димитър Ненов - проф. Милена Моллова, е била солист на концерта. Тази година ще прозвучи по една творба на композитори, които продължават неговото дело – акад. Васил Казанджиев, който отбеляза през септември 90-ата си годишнина, проф. Иван Спасов (1934-1996), от чието рождение се навършиха 90 години, и роденият преди 100 години Константин Илиев (1924-1988).

„Това са идейните авангардисти, последователи на Димитър Ненов, които докарват духа и пиетета към него сега, до 21-и век. Аз лично от моя професор – Васил Казанджиев, съм наследил толкова много любов и респект към този човек, както и към диригента Добрин Петков, от чието рождение миналата година станаха 100 години“, разказа маестро Йордан Камджалов. По думите му концертът ще е поклон към изумителни будители, които са формирали и продължават да формират облика на културата и на музикалното пространство.

На сцената в НДК ще излязат Genesis Orchestra с диригент Йордан Камджалов, „Музикална лаборатория за човека“ и детския хор „Усмихнати звезди“ с диригент Мая Василева. Солисти ще са Гиргина Гиргинова и Денис Бояджиев. „Мая Василева е една изключителна личност. Ръководител е на три хора – на медиците, на „Музикална лаборатория за човека“ и на най-големия детски хор в България – към Италианския лицей, в който участват над 120 деца. Представителна извадка от тях ще се включи и в този концерт“, каза Камджалов. Допълни, че в събитието ще участва и най-големият смесен хор в страната, в лицето на хора на „Музикална лаборатория за човека“ – състав, който е създаден точно преди 10 години. 

„Ние правим нещо, което е некомерсиално и немасово, но тези концерти са като някакво социално чудо. Те винаги са пълни, предизвикват пълна еуфория. Но вътре няма нищо, което да е лесно, вътре няма нищо, което да е познато. Ние правим големия социален, комуникационен и финансов риск да работим точно в тази посока“, обясни диригентът. Според него екипът зад „Коледа" си е дал обещание, че ще доведе традицията, свързана с музиката на Димитър Ненов до 2050 г. и ще подготви хора, които да я продължат след това. „За осма година правим това нещо в едни крайно неустойчиви времена. Ние работим за устойчивост и го постигаме заради огромната си любов към един феномен“, допълни диригентът.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.